ДП "Львівське лісове господарство" 
   Про Лісгосп      .      Всихання сосни

Сосна всихає.

 

Науковці б’ють на сполох: всихання соснових лісів та ялинників. Причини, що призводять до цього явища мають еколого-кліматичний характер. У масштабах України за останні 5 років площа осередків хвороб у лісах обласних держлісгоспів збільшилась на 58%, або  майже на 10 тисяч гектарів. В лісах Борщовицького лісництва ДП «Львівський лісгосп», де понад 30% площі насаджень займають соснові ліси, цей процес нажаль також розпочався.

Кліматичні зміни призводять до небувалого потепління в Україні. Зима стає теплою, літо посушливим, а це – оптимальні умови для розведення шкідників та хвороб  лісу.

Масове всихання сосни, явище хоч і молоде, та вже всім добре відоме. Ще чотири роки тому лісівники помітили негативну тенденцію до всихання цієї основної лісоутворюючої породи. Якщо тільки недавно всихали поодинокі дерева, то за останні два роки почали вихати цілі виділа сосни звичайної.

Часто всихає частина крони, тоді як решта гілок залишаються зеленими. Деякі дерева гинуть весною, інші влітку, і іноді – весною наступного року.

Виною всихання науковці називають відомого нашим краям шкідника – вершинного короїда. Мізерна комашка оселяється у верхній частині крони сосни під корою, де живе і розмножується  (біля 50-70-ти личинок), а згодом заселяє нові дерева. За сприятливих кліматичних умов для його розвитку короїд дає дві-три генерації за вегетаційний період. Майже

 невидимий жучок може долати відстані до трьох кілометрів, тож і не дивно, що території, охоплені всиханням - значні.

Вчасно не зрубані ділянки хворих дерев, стануть місцями концентрації та поширення шкідників. Нині цей ресурс ще можна забрати, а кошти витратити на лісовідновлення. Якщо ж запустити цю проблему, то отримаємовтрачений врожай деревини, іншими словами кладовище стиглого лісу.

Вихід з цієї ситуації один – хворі ліси змінювати на нові покоління.

Найкращими заходами запобігання поширенню стовбурових шкідників і збудників синяви, яких вони переносять, є вирощування стійких різновікових і різнопорідних насаджень, проведення рубок і вивезення деревини переважно в осінньо-зимовий період (з температурою повітря нижче 5°С), а у випадку проведення рубок протягом вегетаційного періоду – забезпечення вчасного вивезення, корування, подрібнення або обприскування пестицидами лісової продукції. Нагадаємо, що у зв’язку з потеплінням дати стійкого переходу температури весною через 5°С стали більш ранніми, а в окремі роки це явище реєструється навіть на початку березня.

 

                23.08.2017р.                                                                                                 Прес служба

                                                                    ДП «Львівський лісгосп»

 
  Ремонт Пк, розробка сайтів.