ДП "Львівське лісове господарство" 
   Про Лісгосп      .      Відкриття криївки УПА

Відкриття криївки підпільної типографії УПА

      

  

      В неділю 7 вересня 2014року відбулося відкриття криївки УПА, яка знаходиться на території Лапаївського лісництва в кварталі 38 виділ 8. На відкритті були присутні духовенство, представники влади, представники лісової галузі, а саме головне що були присутні ветерани визвольного руху.

Село Басівка розташоване на захід від міста Львова на відстані 5 км. Саме у цьому селі 16 серпня 1955 року відбувся останній бій на теренах Львівщині групи вояків УПА з загоном НКВД. Сили були не рівні. Чисельна перевага загону карателів дала можливість оточити село потрійним кільцем. Група упівців складалася з трьох чоловік: командира Гнатіва Михайла ( псевдо «Скорий»), Янкевича Степана ( псевдо «Крук»), Кулик Володимири ( псевдо «Андрійка»). Повстанці не мали жодної можливості на прорив і не мали права на швидку загибель, бо треба було знищити архівні матеріали УПА. «Скорий» і «Крук» тримали оборону, а «Андрійка» спалювала документи. Карателі, побачивши що повстанці живими не здадуться, позакидали їх гранатами. «Скорий»-загинув, а «Крука» і «Андрійку» поранених і непритомних забрали у тюрму на Лонського.

16 серпня 2009 року жителі села Басівки посвятили місце під встановлення пам'ятного знаку, який було відкрито 22 серпня 2010 року. У посвяті місця брала участь «Андрійка», але до відкриття вона не дожила. Та завдячуючи їй були відкриті невідомі сторінки боротьби за незалежність України групи повстанців «Скорого» і «Рути».

Володимира Кулик розповіла і про криївку, розташовану у лісі біля села Басівка. З її розповідей криївка складалася з двох підземних приміщень, які були з'єднані підземним ходом. У меншому із них знаходились друкарські машинки, на яких повстанці виготовляли різні листівки. Там були такі повстанці, як Гнатів Михайло, Янкевич Степан, Кулик Володимира, Гайовська Люба, Качмарик Михайло, Мікльош Мирон, друкарка Зоряна, Микитка Іван, Пришляк та інші. Друкували упівці у цій криївці різні пропагандиські матеріали до 1953 року.

Довгий час про криївку ніхто не знав. У 70-х роках минулого століття вона частково провалилася і була практично знищена під час пошукових робіт працівниками КДБ СРСР.

Криївка була побудована на місці земляних споруд лінії оборони міста Львова часів українсько-польської війни 1918-1919 років. Ще до нашого часу збереглися сліди від військових траншей і різних земляних заглиблень.

Криївка розташована у лісовому масиві на віддалі 1,3 км від села Басівки. Маршрут до криївки складається з двох частин: від готелю «Гранд Резорт» лісом щебеневою дорогою можна проїхати 650 метрів до облаштованої стоянки автомобілів, а потім пішком лісовою дорогою через тунель під залізничною колією 630 метрів до криївки.

                                 

                                                                       Будемо раді Вас Бачити.

 
  Ремонт Пк, розробка сайтів.