ДП "Львівське лісове господарство" 
   Про Лісгосп      .      Увага! Борщівник Сосновського

Увага! Борщівник Сосновського!

 

     Навесні, одим з перших видів трав, з'являється Борщівниик Сосновського, швидко розкидаючи велике листя–лопухи. Останніми роками  ця дуже небезпечна, отруйна, дикоросла багаторічна рослина, при контакті з якою виникають сильні опіки шкіри, набуває широкого поширення.

Борщівниик Сосновського відноситься до родини зонтичних з 2-5 річним циклом розвитку. З центральної бруньки рослини на 3-5-й - рідше на 2-3-й рік життя утворюється квітковий пагін. Після плодоношення рослина повністю відмирає. Розмножується головним чином насінням. Борщівник Сосновського досягає  3м висоти, має великі перисті листки та порожнисте стебло, росте переважно на добре зволожених ґрунтах.

Борщівник Сосновського спочатку культивувався як хороший медонос, силосна рослина, надалі з'ясувалося, що молоко у корів, яких годували борщівником, гірке і не придатне для вживання людиною. Тому борщівник поступово переселився в дику природу, засіваючи береги водойм, пустирі, узбіччя доріг, необроблювані ділянки полів, схили гір, долини річок.

На території України широко поширений в двох областях Західної України (Львівській та Івано-Франківській). Поширення насіння борщівника Сосновського відбувається за рахунок вітру і прикріплення до рухомих об'єктів. Це можливо завдяки наявності на насінні виростів, «крил», які значно підвищують його летючість, і сприяють розповсюдженню тваринами, людьми і транспортними засобами.

Основні шкідливі властивості борщівника Сосновського полягають в тому, що він здатний викликати опіки на шкірі людини. У разі дотику до рослини або потрапляння його соку на шкіру, людина не відчує відразу біль, як, наприклад, при контакті з кропивою. Але вже через кілька годин або навіть діб розпочнеться свербіж і почервоніння уражених ділянок шкіри, а потім з'являться пухирі. При сильних опіках підвищується температура тіла, починається лихоманка, з'являються  виразки, а після загоєння на їх місці ще 2 – 3 роки залишаються темні плями. Ураження борщівником посилюється при сонячному світлі. Але навіть якщо людина доторкнулася до цієї рослини вночі, вже вранці при сонячному світлі будуть з'являтися пухирі. Борщівник є також контактним та дихальним алергеном.

Зважаючи на те, що бур’ян викликає опіки шкіри, всі роботи по його знищенню необхідно проводити в захисному одязі.

Заходи боротьби з борщівником Сосновського:

1. В населених пунктах рекомендується:

- знищувати рослини за допомогою перекопування або переорювання ґрунту з подальшим висіванням на цих ділянках газонних трав, які б створювали штучні фітоценози із суцільного рослинного покриву, здатного пригнічувати борщівник Сосновського;

- викопувати рослини борщівника із коренями і знищувати їх методом спалюванням або захороненням у санітарних ямах;

- зрізувати основний корінь борщівника на глибині 8- 12 см;

- періодично скошувати рослини до початку цвітіння.

Не припиняти такі роботи впродовж кількох років до того часу, поки не будуть знищені всі кореневища та насіння в ґрунті.

 

2. На узбіччях доріг і залізничних насипах, неугіддях, присадибних ділянках, на розпайованих землях необхідно:

- періодично викошувати рослини до початку цвітіння;

- застосовувати гербіциди зареєстровані в Україні;

В разі проведення обробок борщівника Сосновського гербіцидами забороняється випасання худоби та заготівля сіна у зоні 300 м. від оброблених територій впродовж 15 діб. Забороняється обробка земель несільськогосподарського використання на відстані менше 300 м. від місць постійного перебування людей.

Боротьба буде ефективною, коли проводитиметься одночасно в усій зараженій місцевості.

Чого не слід допускати, знищуючи зарості борщівника Сосновського:

- скошувати рослини борщівника в період цвітіння і на початку дозрівання плодів;

- застосовувати не зареєстровані в Україні і не рекомендовані гербіциди;

- під час роботи з борщівником не можна мати незахищені ділянки тіла;

- скошений матеріал не можна залишати кинутим на місці без скидання у купи і спалювання;

- не можна близько підходити до рослин або заростей борщівника, брати в руки будь-які його частини, нюхати квіти, фотографуватись, тощо.

 

 

 

 

25.04.2018р.                                   Прес-служба ДП Львівський лісгосп

 
  Ремонт Пк, розробка сайтів.