ДП "Львівське лісове господарство" 
   Про Лісгосп      .      Як вберегтися від укусів змій

Як вберегтися від змій?

 

 

 Щороку в Україні люди страждають від укусів отруйних змій. Здебільшого це реанімаційні випадки, які іноді стають летальними. Особливо небезпечними ці укуси є для дітей та хворих людей, імунітет яких ослаблений хронічними захворюваннями чи навіть складною формою нежиті.

Звичайно, протягом перших годин врятувати може сироватка, проте її немає навіть в обласних центрах, тож залишається лише попереджати людей про можливу небезпеку. Особливо з огляду на те, що з кожним роком кількість отруйних змій зростає, розширюючи свою географію.

Щоб розрізнити отруйних змій від неотруйних, треба на відстані зазирнути їм в очі. До речі, в більшості випадків наші змії – це денні види. По-перше, у них зіниця округла та (на відміну від гадюк) вертикально поставлена, як у кішки. По-друге, голова гадюки чітко відмежована від тулуба та має широку задню частину. По-третє, хоча гадюка має дуже велику варіабельність в забарвленні, в основному її класична форма – сіра або сіро-оливкова. Крім того, вона має зигзагоподібну смужку, яка проходить вздовж всієї спини. Розміри гадюк рідко сягають більше одного метра.

У нас багато видів полозів, які є неотруйними зміями, що в основному своїх жертв умертвляють шляхом удушення. Але у них є дуже агресивні елементи поведінки. На відміну від гадюк, які в більшості випадків намагаються зникнути, відповзти, заховатися, полози нападають, роблячи обманні рухи передньою частиною тіла, і не відступають перед людиною.

Щодо запобіжних заходів, то якщо людина вийшла на галявину, перед тим, як сідати, треба уважно оглянути це місце. Не торкатися руками, а взяти палицю і обережно обстукати ті предмети, на які ви хочете сісти. У більшості випадків отруйна змія, яка там може знаходитись, дасть вам дорогу, зникнувши з вашого поля зору.

Місця існування гадюк переважно обмежуються лісовими, лісостеповими або суто степовими ділянками на досить великій відстані від будинку. На відміну від вужів (з якими досить часто плутають гадюк), які завжди знаходяться біля води – і водяний, і звичайний.

У гадюк досить великі зуби - 12- 15 міліметрів довжиною. Причому швидкість укусу сягає декількох доль секунди. В більшості випадків, людина не встигає зреагувати. Отрута у гадюк білкова, при цьому уражається нервова, кровоносно-судинна та серцево-судина системи.

Взагалі поведінка більшості гадюк не є агресивною. Вони попереджають про своє знаходження близько від жертви, і втікають, якщо є куди. Укус відбувається лише тоді, коли людина або сіла на змію, або зчепила її чи придавила чимось. Дуже часто змії гріються у старих деревах, бо вони холоднокровні тварини, тож коли людина їх раптово лякає, тоді буде укус. В більшості випадків цей укус не смертельний. Смертельними є тільки обмежена кількість випадків. По-перше, якщо це дитина, бо у неї імунітет ще не сформований, а основна дія цієї отрути - розкладаються кров’яні тільця. Отрута може бути смертельною, коли людина хвора. Це може бути навіть нежить в складній формі чи якісь хронічні захворювання, коли послаблений імунітет. Також дуже небезпечно, коли укус відбувається в голову або шию. Ознаками укусу є запаморочення та підвищення температури. Ознаками є також запалення лімфатичних вузлів, тому що отрута проникає достатньо глибоко. Отже всі застережні засоби, які існували до цього, наприклад, припалювання, надрізання та накладання джгутів вище місця укусу зараз визнані неефективними і, більше того, шкідливими.

А тому при укусі, по-перше, треба знерухомити постраждалу кінцівку, щоб отрута якомога повільніше розходилася. По-друге, потрібно накласти лід, що також буде додатковим стимулом, щоб отрута в організмі не поширювалася. По-третє, накласти м’яку шину, але ні в якому разі не джгут. Джгут, особливо якщо від накладений на більше, ніж 1 годину, провокує некроз м’яких тканин. І, звичайно, треба якнайшвидше доставити людину в медичний пункт.

Щодо відсмоктування отрути, то воно може бути ефективним при неглибокому проникненні зубів, тому що м’які тканини після укусу мають властивість злипатися, сходитися назад.

Треба пам’ятати, що найчастіше змії виповзають на добре прогріті сонцем місця, щоб погрітися, часто поблизу місць життєдіяльності людини, а тому потрібно знати такі основні правила поведінки: якщо ви побачили змію, намагайтеся тихо і повільно повернутися назад, в жодному випадку не провокуйте її різкими рухами; якщо плануєте похід до лісу, обов’язково взувайте міцне і якомога вище взуття, наприклад, гумові чоботи, вдягніть штани, які не  щільно облягають ноги, якщо на ногах черевики, то штани слід заправити в них, також  візьміть довгу палку-посох для того, щоб розсувати зарості.

 

 

 

Юрій Ткачук, лісничий Красівського лісництва

 
  Ремонт Пк, розробка сайтів.