Обережно, борщівник Сосновського!

29.07.2019

Останніми роками набуває широкого поширення дуже небезпечна, отруйна, дикоросла багаторічна рослина, при контакті з якою виникають сильні опіки шкіри – борщівник Сосновського.

Борщівник Сосновського відноситься до родини зонтичних з 2-5 річним циклом розвитку. З центральної бруньки рослини на 3-5-й – рідше на 2-3-й рік життя утворюється квітковий пагін. Після плодоношення рослина повністю відмирає. Розмножується головним чином насінням. Борщівник Сосновського досягає 3 м. висоти, має великі перисті листки, росте переважно на добре зволожених ґрунтах.

Борщівник Сосновського спочатку культивувався як хороший медонос, силосна рослина, надалі з’ясувалося, що молоко у корів, яких годували борщівником, гірке і не придатне для вживання людиною. Тому борщівник поступово переселився в дику природу, засіваючи береги водойм, пустирі, узбіччя доріг, необроблювані ділянки полів, схили гір, долини річок.

На території України широко поширений в двох областях Західної України (Львівській та Івано-Франківській). Поширення насіння борщівника Сосновського відбувається за рахунок вітру і прикріплення до рухомих об’єктів. Це можливо завдяки наявності на насінні виростів, «крил», які значно підвищують його летючість, і сприяють розповсюдженню тваринами, людьми і транспортними засобами.

Основні шкідливі властивості борщівника Сосновського полягають в тому, що він здатний викликати опіки на шкірі людини. У разі дотику до рослини або потрапляння його соку на шкіру, людина не відчує відразу біль, як, наприклад, при контакті з кропивою. Але вже через кілька годин або навіть діб розпочнеться свербіж і почервоніння уражених ділянок шкіри, а потім з’являться пухирі. При сильних опіках підвищується температура тіла, починається лихоманка, з’являються  виразки, а після загоєння на їх місці ще 2 – 3 роки залишаються темні плями. Ураження борщівником посилюється при сонячному світлі. Але навіть якщо людина доторкнулася до цієї рослини вночі, вже вранці при сонячному світлі будуть з’являтися пухирі. Борщівник є також контактним та дихальним алергеном.

Зважаючи на те, що бур’ян викликає опіки шкіри, всі роботи пов’язані зі‎ знищенням необхідно проводити в захисному одязі.

Заходи боротьби з борщівником Сосновського:

1. В населених пунктах рекомендується:
– знищувати рослини за допомогою перекопування або переорювання ґрунту з подальшим висіванням на цих ділянках газонних трав, які б створювали штучні фітоценози із суцільного рослинного покриву, здатного пригнічувати борщівник Сосновського;
– викопувати рослини борщівника із коренями і знищувати їх методом спалюванням або захороненням у санітарних ямах;
– зрізувати основний корінь борщівника на глибині 8-12 см;
– періодично скошувати рослини до початку цвітіння.

Не припиняти такі роботи впродовж кількох років до того часу, поки не будуть знищені всі кореневища та насіння в ґрунті.

2. На узбіччях доріг і залізничних насипах, неугіддях, присадибних ділянках, на розпайованих землях необхідно:
– періодично викошувати рослини до початку цвітіння;
– застосовувати гербіциди зареєстровані в Україні;

В разі проведення обробок борщівника Сосновського гербіцидами забороняється випасання худоби та заготівля сіна у зоні 300 м. від оброблених територій впродовж 15 діб. Забороняється обробка земель несільськогосподарського використання на відстані менше 300 м. від місць постійного перебування людей.

Боротьба буде ефективною, коли проводитиметься одночасно в усій зараженій місцевості.

Чого не слід допускати, знищуючи зарості борщівника Сосновського:
– скошувати рослини борщівника в період цвітіння і на початку дозрівання плодів;
– застосовувати не зареєстровані в Україні і не рекомендовані гербіциди;
– під час роботи з борщівником не можна мати незахищені ділянки тіла;
– скошений матеріал не можна залишати кинутим на місці без скидання у купи і спалювання;
– не можна близько підходити до рослин або заростей борщівника, брати в руки будь-які його частини, нюхати квіти, фотографуватись, тощо.

Прес-служба ДП “Львівський лісгосп”

Опубліковано у Новини. Додати до закладок постійне посилання.